G60K0C-MD2LFG9-5000
DigiKey Part Number
1907-G60K0C-MD2LFG9-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G60K0C-MD2LFG9-5000
Description
REC STY G6 SER K SZ 0 2 POS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Chrome over Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
2
Features
Backshell
Shell Size - Insert
0
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C