G12LAC-P12NFG2-000L
DigiKey Part Number
1907-G12LAC-P12NFG2-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G12LAC-P12NFG2-000L
Description
PANEL RECEPTACLE, STY G1, SER L,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
48V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C