MC8641VU1333JB
DigiKey Part Number
MC8641VU1333JB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC8641VU1333JB
Description
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 994BGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 994-FCCBGA (33x33)
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Package / Case
994-BCBGA, FCCBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
994-FCCBGA (33x33)
Speed
1.333GHz