MC8641DHX1250HC
DigiKey Part Number
MC8641DHX1250HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC8641DHX1250HC
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.25GHz 1023-FCCBGA (33x33)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10/100/1000Mbps (4)
Series
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 3.3V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
PowerPC e600
Package / Case
1023-BBGA, FCBGA
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
1023-FCCBGA (33x33)
Speed
1.25GHz