BUK9E1R8-40E,127
DigiKey Part Number
BUK9E1R8-40E,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9E1R8-40E,127
Description
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 349W (Tc) Through Hole I2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16400 pF @ 25 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
349W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Supplier Device Package
I2PAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA