BUK7540-100A,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1,314
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,251
Datasheet
Infineon Technologies
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 648
N-Channel 100 V 37A (Tc) 138W (Tc) Through Hole TO-220AB
TO-220-3
BUK7540-100A,127
DigiKey Part Number
568-9794-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7540-100A,127
Description
MOSFET N-CH 100V 37A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2293 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
138W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 40A, 10V