DE25PNES
DE25PNES
DE25PNES
DigiKey Part Number
6022-DE25PNES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE25PNES
Description
25P D-SUB MALE SC S&F NI
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C