974-037-020R121
DigiKey Part Number
974-37MP40E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
974-037-020R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 40DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 40° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
974-037-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
40°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bulk
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos