972-037-01SR011
DigiKey Part Number
972-37SBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
972-037-01SR011
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG BLK
Detailed Description
37 Position Hinged Backshell Connector Black 180° Unshielded
EDA/CAD Models
972-037-01SR011 Models
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos