971-037-040R011
971-037-040R011
971-037-040R011
DigiKey Part Number
971-37CB45A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
971-037-040R011
Description
CONN BACKSHELL 37POS 45DEG SHLD
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Shielded
EDA/CAD Models
971-037-040R011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Part Status
Active
Plating
Copper
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos