970-050-030R121
DigiKey Part Number
970-050-030R121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-050-030R121
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG SHLD
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Zinc Die Cast
Plating
Nickel
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
50
Compatible Shell Size
D
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos