970-037-040R011
DigiKey Part Number
970-37BCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-037-040R011
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Shielded
EDA/CAD Models
970-037-040R011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Part Status
Active
Plating
Copper
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos