954-037-030R121 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 949
Datasheet
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 0
Datasheet
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 45° Shielded
954-037-030R121
DigiKey Part Number
954-37C45E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
954-037-030R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 45DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
954-037-030R121 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
45°
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Metal, Zinc Alloy
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
37
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
C
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos