780-M15-103L011
780-M15-103L011
NorComp Connector Solutions for Telematics
780-M15-103L011
DigiKey Part Number
NOR1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M15-103L011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
780-M15-103L011 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Wire Gauge
24-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C