581-M25-113L462
DigiKey Part Number
37-581-M25-113L462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
581-M25-113L462
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
581-M25-113L462 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.220" (5.60mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
60VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C