184A015-292L001
DigiKey Part Number
NOR1120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
184A015-292L001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MT IDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Feed Through, Strain Relief
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
28 AWG, Stranded
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C