183-025-213R181 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 429
In Stock: 190
EDAC Inc.
EDAC Inc.
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
183-025-213R181
183-025-213R181
183-025-213R181
DigiKey Part Number
183-825FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-025-213R181
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-025-213R181 Models
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C