183-015-213R481 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 231
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 930
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
EDAC Inc.
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
Image for 183-015-213R481 is not available
183-015-213R481
DigiKey Part Number
183-015-213R481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-015-213R481
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
183-015-213R481 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C