181-M15-213R141
181-M15-213R141
181-M15-213R141
DigiKey Part Number
181-M1541RFN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-M15-213R141
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
181-M15-213R141 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C