181-015-213R171
181-015-213R171
181-015-213R171
DigiKey Part Number
815RFE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-015-213R171
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
181-015-213R171 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Ground Strap, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C