180-M62-113R031 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 24
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
180-M62-113R031
180-M62-113R031
180-M62-113R031
DigiKey Part Number
180-M6231DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-113R031
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-M62-113R031 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C