180-M26-113R011 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 180-M2611DMN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 180-M26-113R011 |
Description | CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 180-M26-113R011 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents, Shielded |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -50°C ~ 125°C |