180-M15-203L031
DigiKey Part Number
180-M1531FN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-203L031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M15-203L031 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Shielded
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C