180-062-213R011
180-062-213R011
180-062-213R011
DigiKey Part Number
7862FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-213R011
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-062-213R011 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C