178-015-613R571
178-015-613R571
178-015-613R571
DigiKey Part Number
1115MME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
178-015-613R571
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
178-015-613R571 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C