172-E50-113R911
172-E50-113R911
172-E50-113R911
DigiKey Part Number
2950MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-113R911
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E50-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C