172-E25-203R021
172-E25-203R021
172-E25-203R021
DigiKey Part Number
3125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-203R021
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
172-E25-203R021 Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C