172-E15-203R031
172-E15-203R031
172-E15-203R031
DigiKey Part Number
4115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-203R031
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E15-203R031 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C