172-E15-113R031 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 463
In Stock: 384
In Stock: 559
In Stock: 606
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E15-113R031
172-E15-113R031
172-E15-113R031
DigiKey Part Number
4515MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-E15-113R031 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C