172-E15-111R011 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 189
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 463
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1,717
In Stock: 384
In Stock: 559
In Stock: 1,252
In Stock: 606
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 179
In Stock: 78
In Stock: 88
In Stock: 180
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E15-111R011
DigiKey Part Number
5515MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-111R011
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C