172-E15-101R021
DigiKey Part Number
6115MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-101R021
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C