172-025-213R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 105
Datasheet
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-025-213R011
DigiKey Part Number
37-172-025-213R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-213R011
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C