172-025-203R001
DigiKey Part Number
37-172-025-203R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
172-025-203R001 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C