172-025-142R011
172-025-142R011
172-025-142R011
DigiKey Part Number
2625MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-142R011
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C