172-025-112R911 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 11
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-112R911
172-025-112R911
172-025-112R911
DigiKey Part Number
2925MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-112R911
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-025-112R911 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C