172-025-112R021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 40
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-112R021
172-025-112R021
172-025-112R021
DigiKey Part Number
3525MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-112R021
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-025-112R021 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C