172-015-213R031
DigiKey Part Number
37-172-015-213R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-213R031
Description
CONN D-SUB RCPT 15P PNL MNT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Color
Beige
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Brass
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C