171-015-113R031 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 11
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 11
In Stock: 397
Hirose Electric Co Ltd
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-015-113R031
DigiKey Part Number
7215ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-015-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C