171-015-113R011 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5215ME-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 171-015-113R011 |
Description | CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -50°C ~ 100°C |