170-025-171L020
DigiKey Part Number
3725MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
170-025-171L020
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS
Customer Reference
Detailed Description
Plug for Male Contacts Housing D-Sub Connector 25 Position
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
NorComp Inc.
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Series
Contact Type
Signal
Packaging
Tray
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Connector Style
D-Sub
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Connector Type
Plug for Male Contacts
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C