PPN13PB11C2
PPN13PB11C2
PPN13PB11C2
DigiKey Part Number
942-PPN13PB11C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPN13PB11C2
Description
STANDARD MOTOR 7473 RPM 7.4V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 7473 RPM 7.4VDC
Category
RPM
7473 RPM
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.014 / 0.1
Series
Size / Dimension
Round - 0.634" Dia (16.10mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.433" (11.00mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.394" (10.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Weight
0.037 lb (16.78 g)
Voltage - Rated
7.4VDC