FBL09A12H1A
DigiKey Part Number
P10900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBL09A12H1A
Description
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Hydro-wave (HWB) 56.8 CFM (1.59m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Noise
35.0dB
Series
Power (Watts)
2.7 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.255A
Air Flow
56.8 CFM (1.59m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.169 in H2O (42.1 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C