YB16RKW01-6B-JB
DigiKey Part Number
360-2959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YB16RKW01-6B-JB
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YB16RKW01-6B-JB Models
Category
Actuator Type
Rectangular, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Clear (White Filter/Diffuser)
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3.3 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Features
Tactile Feedback
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V