YB15WRKW01-1F12-JF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
IP Rated Switches | Datasheet Preview
YB15WRKW01-1F12-JF
DigiKey Part Number
YB15WRKW01-1F12-JF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YB15WRKW01-1F12-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
YB15WRKW01-1F12-JF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Clear (Green Filter/Diffuser)
Series
Illumination Type, Color
LED, Green
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Features
Tactile Feedback
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V