FR02KR16P
DigiKey Part Number
FR02KR16P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR02KR16P
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR02KR16P Models
Height Above Board
0.430" (10.92mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)