R1515S033B-E2-JE
DigiKey Part Number
2129-R1515S033B-E2-JETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1515S033B-E2-JE
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 6-HSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 6-HSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Series
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-HSOP-J
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 20mA