R1515H033B-T1-JE
DigiKey Part Number
2129-R1515H033B-T1-JETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1515H033B-T1-JE
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-89-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Series
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 20mA