NJM2872BF18-TE1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NJM2872BF18-TE1 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 (MTP5) |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 180 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 14V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package SOT-23-5 (MTP5) |
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 60mA | Base Product Number |