W38S12BS1B5-57
DigiKey Part Number
563-W38S12BS1B5-57-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W38S12BS1B5-57
Description
DC FAN ,38X38X28MM, 12VDC, 21.1C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 38mm L x 38mm H Ball 21.1 CFM (0.591m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
59.5dB(A)
Series
Power (Watts)
9.24 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 38mm L x 38mm H
Current Rating (Amps)
0.770A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
21.1 CFM (0.591m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
2.762 in H2O (688.0 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C