SM-43W202 is available for purchase but is not normally stocked.
Nidec Components
In Stock: 4,782
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 983
In Stock: 182
2 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
SM-43W202
DigiKey Part Number
SM-43W202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-43W202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
5.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%